JachtFilm kontynuuje rozpoczętą jeszcze w latach 80. tradycję festiwalu filmów żeglarskich, który odbywał się w Katowicach. W nowej odsłonie pojawił się w roku 2011.

Już po raz 6-ty zapraszamy miłośników wiatru i wody przed ekran warszawskiego kina Wisła na kolejną edycję JachtFilmu. Celem festiwalu jest pokazywanie najlepszych filmów dokumentalnych o tematyce marynistycznej – polskich i zagranicznych. Głównym tematem jest oczywiście żeglarstwo i jego różnorodność. Na festiwalu prezentujemy najnowsze produkcje filmowe, pokazujemy także prawdziwe perełki sprzed lat.

Tegoroczny program jest bardzo zróżnicowany. Obejrzymy dramatyczne historie jakie miały miejsce podczas oceanicznych regat ponad 20 lat temu, poznamy bohaterów wokółziemskich regat sprzed ponad 40 lat. Historie o familijnym  żeglowaniu i świecie widzianym oczami dziecka urodzonego na jachcie, będą przeplatać się z przygodami na ścianach grenlandzkich gór. Geograficznie skierujemy  się za naszą południową granicę.  Przekonamy się, dlaczego niektórzy porównują żeglarstwo i związane z nim szkutnictwo do prawdziwej sztuki.

CZECHY. KRAJ BEZ MORZA, LUDZIE BEZ GRANIC.

bgr15Tegoroczny festiwal kieruje się geograficznie ku krajowi, który nie ma morza. Pokażemy trzy filmy o żeglarzach zza naszej południowej granicy. Jesteśmy przekonani że ten cykl filmów będzie wielką atrakcją zarówno dla żeglarzy jak i dla wszystkich innych „czechofilów”.

Rudolf Krautschneider, zwany przez przyjaciół Rudą jest znany polskim żeglarzom. Ma w naszym kraju wielu przyjaciół. Jego życie i żeglowanie jest w znacznym stopniu związane z Polską. Podczas festiwalu pokażemy zrealizowany przez czeską telewizję film „Rozkołysany świat Rudolfa Krautschneidera” pokazujący historię tego czeskiego żeglarza, który mówi „przecież to jest oczywiste, jesteśmy narodem żeglarzy”.

Richard Konkolski w Newport na mecie OSTAR 72Drugim bohaterem tego cyklu będzie Richard Konkolski. Najbardziej utytułowany czechosłowacki żeglarz, który wiele lat spędził na morzach i oceanach. Pierwszy Czechosłowak, który na 24-stopowym jachcie Nike okrążył samotnie świat w latach 1972-1975. Pierwszy Europejczyk, który okrążył świat samotnie w obu kierunkach. Pierwszy żeglarz, który opłynął samotnie kulę ziemską trzy razy. Trzykrotnie startował w regatach Ostar. Także przez wiele lat związany z Polską i polskimi żeglarzami. O sobie mówi: „Byłem częścią historii polskiego żeglarstwa”.

Kolejnym Czechem, którego postać przybliżymy, jest Milan Kolacek. Regatowiec, uczestnik regat Mini Transat w 2012 r., który wziął w nich udział na samodzielnie zbudowanym jachcie. Mieszka obecnie we Francji i jest zawodowym żeglarzem, który cały czas trenuje, doskonali i startuje w oceanicznych wyścigach. W ramach festiwalu zostanie pokazany zrealizowany przez czeską telewizję film „Sam na falach”.

Czynimy starania aby bohaterów tych filmów zaprosić do Warszawy na festiwal.

NIE TYLKO NA WODZIE

Przygody DodoW tym roku zapraszamy do kina Wisła nie tylko żeglarzy. Film dla miłośników wspinaczki ? Jak najbardziej. Dla miłośników żeglowania ? Również. Film o przygodach „dzikiej bandy” wspinaczy, która na 10-metrowym jachcie eksploruje arktyczne fiordy w poszukiwaniu dziewiczych ścian do realizacji swoich życiowych marzeń. Wszystko z dużą dawką humoru i totalnej afirmacji życia. Film „Przygody Dodo” otrzymał nagrodę Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmowego 13. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Werdykt został podjęty jednogłośnie i bez namysłu. Film zgarnął także nagrodę publiczności.

SERGIUSZ SPRUDIN. FILMOWIEC I ŻEGLARZ.

Sergiusz SprudinW ramach tegorocznego Festiwalu pokażemy cztery filmy Sergiusza Sprudina, jednego z najlepszych polskich dokumentalistów. Był twórcą wielu filmów o tematyce sportowej. Realizował filmy marynistyczne, górskie, także o sportach lotniczych. Najbardziej go fascynowały zmagania człowieka z przyrodą, z żywiołem i to starał się pokazywać w swoich filmach.

WARSZTATY. Z KAMERĄ NA POKŁADZIE

Spotkania z filmami żeglarskimi to okazja do poznania tajników robienia zdjęć i filmowania naszych „morskich opowieści”. Dla widzów festiwalu przygotowaliśmy warsztaty filmowe. Spotkanie z Andrzejem Faderem, filmowcem, twórcą filmów dokumentalnych, a zarazem zapalonym żeglarzem będzie okazją do poznania tajników robienia filmów na rejsie. Pan Andrzej Fader poprowadzi 3 godzinne spotkanie podczas którego opowie jak stworzyć pomysł na film, jak go przygotować, jak filmować na jachcie, żeby to co przywieziemy na dysku było dobrym materiałem z którego stworzymy fajny film. Fajny, czyli taki który z chęcią obejrzą także osoby nie będące jego bohaterami.