Richard Konkolski w Newport na mecie OSTAR 72Tegoroczny festiwal kieruje się geograficznie ku krajowi, który nie ma morza. Pokażemy trzy filmy o żeglarzach zza naszej południowej granicy. Jesteśmy przekonani,że ten cykl filmów atrakcją zarówno dla żeglarzy jak i dla wszystkich innych „czechofilów”.

Rudolf Krautschneider, zwany przez przyjaciół Rudą jest znany polskim żeglarzom. Ma w naszym kraju wielu przyjaciół. Jego życie i żeglowanie jest od dawna związane z Polską. Podczas festiwalu pokażemy film „Rozkołysany świat Rudolfa Krautschneidera” pokazujący historię tego żeglarza, który powiada „przecież to jest oczywiste, jesteśmy narodem żeglarzy”.

Drugim bohaterem cyklu będzie Richard Konkolski,  o którym opowiada film  „Na lądzie„. Jest najbardziej utytułowanym czechosłowackim żeglarzem, wiele lat spędził na morzach i oceanach. Pierwszy Czechosłowak, który na 24-stopowym jachcie Nike okrążył samotnie świat w latach 1972-1975. Pierwszy Europejczyk, który okrążył świat samotnie w obu kierunkach. Pierwszy żeglarz, który opłynął samotnie kulę ziemską trzy razy. Trzykrotnie startował w regatach Ostar. Przez wiele lat był związany z Polską i polskimi żeglarzami. O sobie mówi: „Byłem częścią historii polskiego żeglarstwa”.

Kolejnym bohaterem jest Milan Kolacek. Regatowiec, uczestnik regat Mini Transat w 2012 r., który wziął w nich udział na samodzielnie zbudowanym jachcie. Mieszka obecnie we Francji i jest zawodowym żeglarzem, cały czas trenuje, doskonali i startuje w oceanicznych wyścigach. W ramach festiwalu zostanie pokazany zrealizowany przez czeską telewizję film „Sam na falach”.

Milan Kolacek i Ruda Krautschneider będą gośćmi tegorocznego Festiwalu JachtFilm. Jesteśmy przekonani, że te spotkania długo zapadną w pamięci widzów festiwalu. Długie, 2-godzinne spotkanie z Rudą Krautschneiderem odbędzie się wieczorem w poniedziałek 12 grudnia w Tawernie Korsarz.

Milan Kolacek

Milan Kolacek

Rudolf Krautschneider

Rudolf Krautschneider

Richard Konkolski

Richard Konkolski

Bardzo dziękujemy za pomoc w organizacji tego cyklu i zaproszeniu gości Czeskiemu Centrum w Warszawie.

cc-logo-top