Przed nami kolejna VII edycja festiwalu JachtFilm. Celem festiwalu jest pokazywanie najlepszych filmów dokumentalnych o tematyce marynistycznej – polskich i zagranicznych. Głównym tematem jest oczywiście żeglarstwo i jego różnorodność. Na festiwalu prezentujemy najnowsze produkcje filmowe, pokazujemy także prawdziwe perełki sprzed lat. W tym roku zobaczymy 7 filmów z całego świata.

 

Dziewicza podróżZaprosimy Państwa na obejrzenie historii Laury Dekker, najmłodszej żeglarski, która opłynęła samotnie świat mając 16 lat. Jej starania o to by móc wypłynąć w taki rejs były większą trudnością niż samo żeglowanie. Sprawa Laury Dekker była w Holandii, kraju gdzie mieszkała, przedmiotem działań sądowych, którym towarzyszyło ogromne zainteresowanie mediów i opinii publicznej. Film „Dziewicza podróż” to historia walki o swoje marzenia i swój sposób na życie.

 

Jeżdziec oceanówZaprosimy też Państwa na pokład niezwykłego katamaranu który wyruszył w wokółziemski rejs. Niezwykłego, bo niewielkiego i dodatkowo bez kabiny. Na pokładzie takiego jachtu, Ivan Burgnon, szwajcarski oceaniczny żeglarz regatowy wyruszył w rejs dookoła świata. Wypłynął z Francji. Na oceanach spędził 220 dni. Pokonując 55 tysięcy kilometrów spotykał sztormy, cisze, somalijskich piratów, pływające kontenery. O tym rejsie opowiada film „Jeździec oceanów”.

 

Bon voyageFilm „Bon voyage” trwa tylko 26 minut, ale zawiera w sobie mnóstwo dramatycznych emocji. Emocji, którymi przepełniony jest współczesny świat. Opowiada o parze szwajcarskich żeglarzy zderzonych z koniecznością podejmowania trudnych wyborów podczas przypadkowego spotkania z tonącym statkiem uchodźców. Jest to film fabularny, ale opowiedziana historia jest prawdziwa, i może spotkać prawie każdego żeglarza pomiędzy Europą i krajami Afryki.

 

Za burtąZa burtą” to kolejny film fabularny, zrealizowany na podstawie prawdziwych zdarzeń. Opowiada o najdłuższym w historii współczesnego żeglarstwa dryfowaniu po oceanie po wypadku jachtu. Czwórka żeglarzy wypływa żaglowym trimaranem z małego portu Picton w Nowej Zelandii w kierunku Wysp Tonga. Olbrzymia 16-metrowa fala wywraca jacht a uwięzieni w kadłubie jachtu mężczyźni dryfują po oceanie 119 dni. Z dala od szlaków żeglugowych, bez nadziei na ratunek…

 

Morscy Cyganie. Na krańcu świataMorscy Cyganie. Na krańcu świata” to zrealizowany w 2016 roku dokument o rejsie grupy młodych ludzi z Nowej Zelandii do Chile w Ameryce Południowej. Film pokazuje jak wielką radością i sposobem na życie może być żeglowanie, opowiada o morskiej przygodzie o jakiej marzy większość z nas. Film był pokazywany na festiwalach na całym świecie, wszędzie wzbudzając wielki aplauz widzów.

 

Niech płynie muzykaFilm „Niech płynie muzyka” przeniesie nas w krainę muzyki. Muzyki, która płynie na falach oceanu. Piękny film o niezwykłym projekcie niesienia muzyki do małych społeczności zamieszczających wybrzeże Bretanii na pokładzie jachtu Lady Flow.

 

 

 

 

Na koniec tych Wiatrkrótkich zapowiedzi o filmach tegorocznego JachtFilmu należy wspomnieć o filmie „Wiatr”. Zapraszamy na pokaz filmu, który na wielkim ekranie nie gościł przez 25 lat. Zrealizowany w 1991 roku film jest jednym z bardzo niewielu fabularnych filmów, który jest w pełni poświęcony żeglarstwu i rywalizacji na wodzie. W środowisku żeglarskim wciąż uchodzi za najlepszą kinową produkcję pokazującą piękno klasycznych regatowych jachtów. Piękne jachty, świetne zdjęcia autorstwa dwukrotnego zdobywcy Oscara Johna Tolla. Na ten film nie trzeba chyba nikogo namawiać.