Przed nami kolejna VIII edycja festiwalu JachtFilm. Czasem aż trudno uwierzyć, że minęło już tyle lat od pierwszej edycji w 2011 roku. Przygotowanie tej pierwszej zajęło pełne dwa lata. Pokazaliśmy wówczas czternaście filmów, większość z nich pochodziła z archiwów Telewizji Polskiej i opowiadała o kluczowych rejsach i postaciach polskiego żeglarstwa.

Trochę się obawiałem, czy dopisze publiczność. Taka impreza była robiona po raz pierwszy, w programie same filmy dokumentalne, znaczna część z nich to filmy w czarno-białych kolorach.  Udało się. Brawa jakimi publiczność dziękowała za festiwal były znaczącym świadectwem, że było warto się trudzić i że warto to kontynuować. Najczęstsze pytanie, jakie się pojawiało ze strony publiczności dotyczyło tego czy uda mi się zgromadzić równie dobry program festiwalu na kolejny rok. Bałem się tego równie mocno jak widzowie.

Od tamtej porty pokazaliśmy ponad 100 filmów dokumentalnych o tematyce żeglarskiej, w większości zagranicznych. Pojawiały się filmy z tak odległych państw jak Mozambik, Kanada, czy Nowa Zelandia. Na scenie gościliśmy ważne i ciekawe postaci żeglarskiego świata. JachtFilm stał się jedną z kluczowych imprez w kalendarzu żeglarskich wydarzeń w Polsce. Od kilku lat ma swoje repliki w innych miastach Polski.

Obrany prawie 10 lat temu cel festiwalu się nie zmienił. Zależy mi, żeby każdego roku, na każdej edycji pokazywać nowe, nieznane najlepsze filmy z całego świata. Ważna jest także edukacyjna rola tego wydarzenia. W tym celu kilka lat temu został ogłoszony konkurs „A morze kręci mnie”, dzięki któremu twórcy amatorzy mogą na festiwalu pokazywać swoje filmowe projekty a najciekawsze filmy są pokazywane i nagradzane.

 

W tym roku pokażemy 10 filmów. Głównym tematem jest oczywiście żeglarstwo i jego różnorodność. Zaprezentujemy najnowsze produkcje filmowe, pokażemy perełki sprzed lat. 8 edycja festiwalu JachtFilm odbędzie się w dniach 1-2 grudnia 2018 r. w Kinie Luna w Warszawie.

Zapraszam,
Andrzej Minkiewicz