The Boatmaker

Tytuł oryginalny: The Boatmaker

Reżyseria: Casey McGarry

Kraj/rok: USA/ 2017

Język/napisy: angielski/ polskie

Czas trwania: 35 minut

Tytułowym tego filmu jest Ken Minor – architekt, który zmienił się w szkutnika.
Ken mieszka w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Przez wiele lat prowadził bardzo dobrze prosperujące biuro projektowe, realizujące złożone projekty budowlane. Sam miał jednak bardzo proste marzenie – zbudować własnymi rękoma jacht i popłynąć dookoła świata.

Główna warstwa tego filmu, to historia budowniczego jachtu, który cierpliwie i konsekwentnie poświęca 25 lat swego życia dla jachtu.

Pierwsze linie projektowe wymarzonego jachtu Ken zaczął rysować na wielkiej pustej przestrzeni w piwnicy swojej firmy pod koniec lat 80. Kilka lat później, w 1991 roku obok swego domu zbudował wielki namiot i rozpoczął budowę jachtu, którego konstrukcja nawiązuje do słynnych kutrów bristolskich.

Od samego początku wiedział jak ten jacht ma wyglądać, miał go wymyślonego w swojej głowie od wielu lat. Znał swój nieistniejący jeszcze jacht dokładnie – od stępki aż do ostatniej szekli i liny na pokładzie.

Budowany przez 25 lat jacht jest prawdopodobnie jednym z najpiękniej wykonanych i wykończonych drewnianych jachtów.  Przy konstruowaniu zostały użyte bardzo rzadkie gatunki drewna i rodzaje metali sprowadzane z całego świata. Każdy, najdrobniejszy element jachtu, został przez Kena własnoręcznie wykonany, zaprojektowany, lub choćby jego rękami zainstalowany. Wszystko było robione specjalnie przez niego lub wg jego projektu i na jego zamówienie.

W miarę upływu czasu i trwania procesu budowy jego potrzeba dobierania najlepszych materiałów do budowy, wykonywania najbardziej optymalnych części, urządzeń i elementów wyposażenia stała się bliska obsesji.