Maidentrip

Tytuł oryginalny: Maidentrip

Reżyseria: Jillian Schlesinger

Kraj/rok: USA/ 2013

Język/napisy: angielski, holenderski/ polskie

Czas trwania: 82 minuty

Laura Dekker jest urodzoną w Nowej Zelandii holenderską żeglarką. Pierwsze pięć lat swojego życia spędziła na jachcie rodziców w trakcie wokółziemskiego rejsu. W 2009 roku, mając 14 lat ogłosiła wszystkim pomysł samotnego wokółziemskiego rejsu na jachcie. Dla swoich planów otrzymała poparcie rodziców, ale nie holenderskiego rządu. Sprawa opieki nad dziewczyną trafiła do sądu rodzinnego, który po 10 miesiącach jej rozpatrywania podjął decyzję że rodzice mogą decydować o losie dziecka. Wyruszyła w podróż mając 14 lat, skończyła rejs w wieku lat 16. Stała się najmłodszą żeglarką w samotnym rejsie dookoła świata.

Mimo, że bohaterka filmu jeszcze przed rozpoczęciem rejsu, wielokrotnie powtarza, że chce być najmłodszą żeglarką jak opłynie świat, to film „Dziewicza podróż” nie jest filmem o biciu rekordów. Jest to film o dorastaniu.

Będąc na Polinezji, Laura usłyszała historię francuskiego żeglarza Bernarda Moitessier. Brał on udział w regatach Golden Globe w 1968 roku, samotniczych regatach dookoła świata. Będąc liderem wyścigu, już na Atlantyku, na „ostatniej prostej” do Anglii, zmienił trasę, zrezygnował z dalszej rywalizacji i popłynął drugi raz dookoła świata, kierując się na wyspy Polinezji. Laura Dekker zrozumiała, że jego podejście do życia i żeglowania jest bardzo bliskie jej patrzeniu na świat. W trakcie swego jest bliska podjęcia decyzji o zmianie pierwotnego planu. Bycie „najmłodszą” nie jest najważniejsze i wydaje się, że jest gotowa aby podążyć śladami Moitessiera.

Film „Dziewicza podróż” to film o rejsie, ale przede wszystkim o dojrzewaniu. O dokonywaniu życiowych wyborów, budowaniu swojej życiowej świadomości – kim byłaś a kim jesteś.

W jednej ze scen, sprzedawca w sklepie mówi do żeglarki:
-Jestem Ron.
-A ja Laura.
-Jesteś Holenderką ?
-Tak. Nie.

O niej i o jej rejsie opowiada ten film.