Głos wody

„Jeszcze jeden film o wodzie… Czy my kiedykolwiek uciekniemy od wody…? ”

W tym dokumencie Bert Haanstra pokazuje widzom stereotypy związane z Holandią i wodą, łącząc humor z emocjonalną refleksją. Film rozpoczyna się sceną pokazującą małego chłopca przestraszonego wizją pierwszej lekcji pływania i pierwszego skoku do basenu. Scena ta powraca w kluczowych momentach filmu i pozwala widzom zżyć się z malcem aż do finału, w którym uda mu się zapanować nad strachem. Odnosząc się do tej sceny, Ingmar Bergman zauważył, że był zaskoczony, ile emocji potrafi uchwycić film dokumentalny. O dziwo, film otrzymał bardzo różne opinie od krytyków, głównie ze względu na tematykę, jednak publiczność w Holandii była filmem zachwycona.

Nie jest to film „żeglarski”. Jest to film o wodzie i kraju leżącym nad wodą. Gdy myślimy o nadmorskich krajach Europy to Holandia stawiana jest w pierwszym szeregu. Słowo „jacht” pochodzi z niderlandzkiego języka, jachting jako forma przyjemnościowego spędzania wolnego czasu wywodzi się z Holandii. Kraj, jak żaden inny w Europie uzależniony od wody i morza. Jego kaprysów, przypływów i odpływów. Kraj, któremu woda dużo daje, ale której również się boi i którą szanuje.

Zobaczmy, dlaczego tak jest. Oglądając ten film na pewno nie raz się uśmiechniemy, a zapewniam, że motywów i wrażeń żeglarskich również nie zabraknie.

Bert Hannstra to jeden z najbardziej znanych holenderskich reżyserów lat 50. i 60. Zawodowo zajął się filmem w 1947 roku, w 1951 roku zdobył Grand Prix Festiwalu w Cann za film krótkometrażowy „Mirror of Holland”. W roku 1958 zdobył nagrodę Akademii za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Stworzył wiele krótkich i długometrażowych filmów dokumentalnych. W swoich filmach pokazywał głównie swój kraj – Holandię, i jej mieszkańców. Jego filmy uczyniły go najbardziej popularnym i utytułowanym reżyserem filmowym. Jego film „Human Dutch” – pokazujący w nieco żartobliwy sposób osobliwości natury ludzkiej mieszkańców Holandii został obejrzany przez ponad 20% mieszkańców tego kraju. W swojej karierze otrzymał ponad 100 nagród filmowych.

Głos wody

Tytuł oryginalny: De stem van het water

Reżyseria: Bert Haanstra

Kraj/rok: Holandia/ 1966

Język/napisy: holenderski/ napisy polskie

Czas trwania: 90 minut