Jessica Watson. Prawdziwa Odwaga

Jessica Watson (ur. 18 maja 1993 r. w Gold Coast, Queensland) – Australijka, najmłodsza osoba na świecie, która na kilka dni przed swoimi 17. urodzinami ukończyła wokółziemski rejs non-stop tradycyjnym szlakiem kliprów (drogą wokół trzech wielkich przylądków w ryczących czterdziestkach). Watson, w asyście godnej największych gwiazd żeglarstwa zawinęła do portu w Sydney 15 maja 2010 r., po przepłynięciu 38 tys. kilometrów w ciągu 210 dni na 10-metrowym jachcie o nazwie Ella’s Pink Lady.

Film, który został zrealizowany przez TV Planete jest dostępny w polskiej wersji językowej i naprawdę warto go obejrzeć, bo jest perełką. Mało jest takich filmów obecnie oficjalnie dostępnych. Przede wszystkim poznajemy australijską 16-latkę, która od pierwszych minut filmu robi olbrzymie wrażenie. Wydaje się być znacznie dojrzalszą, wie czego chce i konsekwentnie realizuje swój żeglarski projekt. Zamiast bawić się z koleżankami wraz z rodziną i ekipą fachowców, maluje, szlifuje, i klaruje jacht do dalekiej podróży. Jak to często się dzieje, pomoc w realizacji marzeń przychodzić może z najbardziej niespodziewanej strony. Młodej żeglarce pomagają nie tylko rodzice i znajomi, ale w trudnych chwilach przygotowywania rejsu pomoc przychodzi od obcych ludzi, którzy w odpowiedzi na pytania o pieniądze odpowiadają „ja też kiedyś byłem młody i miałem marzenia”. Wyremontowanym S&S 34, Jessica wypływa na próbny rejs u wybrzeży Australii i przeżywa pierwszy dramat. W zderzeniu ze statkiem traci maszt, naruszona jest struktura pokładu jachtu, powrót do portu we łzach, wstydzie… W młodej osobie nic się jednak nie łamie. Kolejne tygodnie remontu i wreszcie to właściwe wypłynięcie. A później już „tylko” siedem miesięcy na wodach wokół Przylądka Horn, Dobrej Nadziei i powrót do Sydney. Codzienność dalekiego rejsu, tak znana z wielu filmów i relacji nie jest całkowitą samotnością. Jessica poprzez telefon satelitarny ma praktycznie ciągłą łączność ze światem, z opiekującym się ją meteorologiem, rodzicami. Stawia czoła trudnym warunkom pogodowym jakie spotyka, radzi sobie z naprawami na jachcie, z drugiej strony widzimy nastolatkę z jej słabościami, tęsknotami za zabawą, muzyką, ładnymi strojami i wyglądem, której nie jest w stanie zrekompensować różowy kolor jachtu.

Największe wrażenie jednak chyba w tym filmie robi powitanie, jakie 16 letniej żeglarce przygotowała Australia. Tak, Australia. Powitanie w asyście mediowych motorówek, helikopterów i kamer. 100 tysięcy fanów witało Jessikę na nabrzeżu, a pierwsze oficjalne słowa z gratulacjami przekazał jej były premier tego żeglarskiego kraju. Jessica Watson, w 2011 roku, na spektakularnej ceremonii odbywającej się w budynku parlamentu w Canberze, przed zgromadzonymi 25 tysiącami widzów i fanów została uhonorowana tytułem „młodą Australijką roku” – Young Australian of the Year. Po rejsie stała się jedną z najbardziej znanych „celebrytek” w Australii. Występowała w Tańcu z gwiazdami, występowała w wielu reklamach, angażowała się także w wiele pomocowych akcji charytatywnych dla biednych krajów Azji.

Na początku 2013 australijska wytwórnia filmowa planuje rozpoczęcie zdjęć do fabularyzowanej, kinowej wersji filmu opowiadającej o rejsie młodej Australijki. Film będzie realizowany na podstawie książki Jessiki, którą napisała podczas rejsu. Jego premiera wyznaczona jest na Boże Narodzenie 2013 roku.

Jessica Watson. Prawdziwa odwaga
Jessica Watson. Prawdziwa odwaga

Tytuł oryginalny: Jessica Watson. True spirit.

Reżyseria: Sarah Spillane

Kraj/rok: Australia/ 2010

Język/ napisy: polski (dubbing)

Czas trwania: 96 minut