Każdy ma swój port

Zrealizowany w 2007 roku reportaż o dwóch siostrach i ich niezwykłym ojcu. Są córkami najsłynniejszego  polskiego żeglarza Henryka Jaskuły. Pływały z ojcem wielokrotnie. Jako młode dziewczyny wciągały na maszt polską flagę, zawijając do niezliczonych portów świata.

Henryk Jaskuła  urodził się w 1923 roku. Pochodził z biednej rodziny, która za chlebem musiała emigrować do Argentyny. Tam się wychowywał i tam rozpoczął studia.

Obie jego córki są naukowcami i obie zrobiły naukowe kariery w krajach,  które wybrały na miejsce swojego zamieszkania. Maria odpowiada w holenderskim Ministerstwie Wody za ochronę kraju przed powodziami. Jest autorką ważnych wynalazków i patentów w tej dziedzinie. Otrzymała za swoją pracę wiele nagród. Ma męża Holendra i dwoje dzieci. Ich pasją są podróże. Anna mieszka i pracuje w Adelaide w  Australii i tam pracuje w rządowej Komisji ds. Ochrony  Środowiska. Pracuje również pod auspicjami ONZ na rzecz walki z ociepleniem klimatu na Ziemi. Obie siostry są  kobietami sukcesu. Zrobiły kariery i doskonale znajdują  się z swoich krajach. Jednak mają polskie domy, pielęgnują polska tradycję.

Mówią, że rozniósł je po świecie wiatr z żagli.

Tytuł oryginalny: Każdy ma swój port

Reżyseria: J. Roman- Stefanowska

Kraj/rok: Polska / 2007

Język: polski

Czas trwania: 30 minut