Na lądzie

„Na lądzie, czyli progresja trudności”

Dokumentalny film o najbardziej utytułowanym czechosłowackim żeglarzu, Richardzie Konkolskim.
Richard Konkolski to trzykrotny uczestnik atlantyckich regat samotników  OSTAR. Po raz pierwszy w 1972 roku na Nike – własnoręcznie zbudowanym niewielkim jachcie polskiej konstrukcji. Kolejny raz, na tym samych jachcie w 1976 r. W regatach OSTAR’ 80 brał udział  na Nike II,  zbudowanym w Szczecinie jachcie typu Cetus. W latach 80. dwukrotnie uczestniczył w samotniczych regatach dookoła świata BOC Challenge.

Pierwszy Czechosłowak,  który w latach 1972-1975 okrążył samotnie świat. Pierwszy Europejczyk, który jachtem okrążył świat samotnie w obu kierunkach. Pierwszy żeglarz, który opłynął samotnie kulę ziemską trzy razy.

Film pokazuje etap budowy jachtu NIKE II w szczecińskiej stoczni im. L. Teligi. Zakontraktowany przez rząd Czechosłowacji  prototypowy jacht, z jednej strony jest powodem do chluby dla władz stoczni, z drugiej solą w oku. W tym samym czasie w szczecińskiej stoczni powstaje jacht Spaniel dla kpt. Kuby Jaworskiego i Cetus dla kpt. Jerzego Siudy.  Wszystkie mają poważne opóźnienia w budowie. Trudności przed jakimi staje „twardy Richard”,  jak nazywają Konkolskiego przyjaciele żeglarze, udaje się pokonać jedynie dzięki wsparciu kolegów i przyjaciół z Czechosłowacji.

Tytuł oryginalny: Na lądzie

Reżyseria: Andrzej Androchowicz

Kraj/ rok: Polska / 1980

Język: polski

Czas trwania: 35 minut