Za zdrowie Muscadet !

„Jeśli można coś zaprojektować w taki sposób, żeby było proste, to po co projektować żeby było skomplikowane. Gdyby nie było takiego projektu jak Muscadet, to na pewno należałoby go stworzyć.” Michel Desjoyeaux

Muscadet to znana na całym świecie nazwa francuskiego wina, ale we Francji to coś więcej. To także jacht. Został zaprojektowany na początku lat 60. jako tani jacht do przybrzeżnych regat. Był budowany ze sklejki na mocnym szkielecie. Od momentu premiery w 1963 roku stał się bardzo popularną i często wybieraną przez Francuzów konstrukcją.

Na Salonie Nautycznym w roku 1963 estetyka Muscadeta została przyjęta bez wielkiego entuzjazmu. „Oto Muscadet. Nie luksusowy, ale bardzo żeglarski, nie bardzo elegancki, ale posiadający 4 koje. To przede wszystkim jacht tani, w którym poświęcono estetykę na rzecz funkcjonalności.”

Kadłub jachtu ma 6,4 m długości i dzięki swej prostocie doskonale nadaje się do nauki żeglowania. Okazał się niedrogi w budowie i bardzo dzielny w trakcie żeglugi w warunkach morskich. Był idealną jednostką dla uprawniania przybrzeżnego rodzinnego żeglarstwa, i wystarczająco szybki by brać udział w regatach. Jachty tego typu można było spotykać nie tylko w portach dookoła Francji, ale także na Bałtyku, w Irlandii, w północnej Anglii.

W latach 70. wiele jachtów tego typu brały udział w regatach Mini Transat. W sumie zostało zbudowanych ponad 1000 jednostek tego typu. Wśród miłośników żeglarstwa we Francji jachty te są wciąż bardzo popularne i pożądane. Armatorzy są dumni z ich posiadania, starają się je utrzymywać w doskonałym stanie i po prostu kochają.

Muscadet był jedną z wielu sklejkowych konstrukcji, które od lat 50. i 60. mocno spopularyzowały żeglarstwo. Jego produkcja zakończyła się w roku 1979, ale właściciele tych jachtów mogą bardzo wiele powiedzieć, dlaczego są tak wierni konstrukcji, której nazwa pochodzi od wina. Poznajmy jego historię.

Tytuł oryginalny: A la santé du Muscadet

Reżyseria: Philippe Lucas

Kraj/rok: Francja/ 2013

Język/napisy: francuski/ napisy polskie

Czas trwania: 26 minut