Niedzielny żeglarz

Bohaterem filmu  jest Ramon Carlin, meksykański biznesmen i żeglarz amator, który zasłynął zwycięstwem w pierwszej edycji okołoziemskich regat Whitbread.

W 1972 roku ogłoszono w Anglii organizację pierwszych załogowych regat na okołoziemskiej trasie. Do rywalizacji zaproszono najlepszych żeglarzy. Sponsorem imprezy została firma Whitbread, producent piwa, a wyścig nazwano The Whitbread Round the World Yacht Race (dziś regaty odbywają się pod nazwą Volvo Ocean Race i należą do najważniejszych wydarzeń żeglarskiego świata).

Do pierwszej edycji zgłoszono 17 jachtów z 17 krajów. Poza Brytyjczykami, którzy potraktowali swój udział niezwykle ambicjonalnie, do  regat zgłosił się także m.in. utytułowany Francuz Eric Tabarly, który przygotował jacht „Pen Duick VI”. Wystartowały także dwa polskie jachty – „Copernicus”i „Otago”.

Zgłoszone ekipy prezentowały różny poziom wyszkolenia żeglarskiego. Na liście startowej znaleźli się także Meksykanie – załoga jachtu „Sayula II” dowodzona przez Ramona Carlina, pięćdziesięcioletniego biznesmena bez większego doświadczenia żeglarskiego. Poza kilkoma żeglarzami Carlin zabrał na pokład żonę, syna, kuzynów i przyjaciół. Egzotyczna ekipa w sombrerach szybko stała się obiektem żartów brytyjskiej prasy. Niektóre gazety pisały nawet o leniwych Meksykanach popijających tequilę…

Ramon nie wiedział na czym polegają regaty dookoła świata i jak się do nich przygotować. Ale był bardzo entuzjastycznie nastawiony do tego wyzwania i niecierpliwie czekał na wielką przygodę.

W 2013 roku meksykański prawnik, Bernardo Arsuaga odwiedził muzeum regat Volvo Ocean Race w Alicante w Hiszpanii. Wśród wielu fotografii dokumentujących historię wyścigu zobaczył zdjęcie pokazujące mężczyznę w meksykańskim sombrero. Postanowił poznać jego historię. Im bardziej się w nią zagłębiał, tym mocniej fascynowała go postać Ramona Carlina. Postanowił przypomnieć jego losy i zrobić film.

Ramon Carlin zmarł w wieku 92 lat w maju 2016 roku.

Niedzielny żeglarz
Niedzielny żeglarz

Tytuł oryginalny: The Weekend Sailor

Reżyseria: Bernardo Arsuaga

Kraj/rok: Meksyk & Kanada/ 2016

Język/napisy: angielski & hiszpański/ polskie

Czas trwania: 74 minuty