Podróż Damiena

„Jeszcze żaden mały jacht tam nie pływał. Musicie przywieźć z tego rejsu film.”
Bernard Moitessier

W roku 1969 rozpoczęła się trwająca pięć lat wielka podróż dwóch przyjaciół – dziewiętnastolatków z La Rochelle we Francji. Po kilku latach marzeń i snucie planów o rejsie „dookoła świata” wyruszyli na 10-metrowym jachcie w wielką podróż swego życia. Nie mieli wielkiego doświadczenia żeglarskiego, nikt nie wierzył, że są w stanie popłynąć daleko, zatem nie mówili głośno o swoich najskrytszych planach… Najpierw skierowali się na północ – Spitsbergen, Grenlandia, wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Później już znacznie odważniej, na sam dół globu, wokół przylądka Horn, na Antraktydę. Tam, w wyjących pięćdziesiątkach i wiecznie sztormowych warunkach Dalekiego Południa przeżyli kilkukrotne wywrotki jachtu i utratę masztu. Nie zdążyli poznać zimnych wód tak jak pragnęli. Po wyremontowaniu jachtu na Południowej Georgii skierowali się na cieplejsze wody na Oceanie Spokojnym. Jednak Antarktyka ciągnęła ich dalej mocno…

Znany francuski żeglarz, Bernard Moitessier, którego poznali i spotkali na wyspach Pacyfiku, dowiedziawszy się o planach ponownego wyruszenia na Południe powiedział: „Jeszcze żaden mały jacht tam nie pływał. Musicie przywieźć z tego rejsu film” , i podarował im kamerę filmową i taśmy. Dzięki niemu, Jerome i Gerard mogli nakęcić w 1973 roku film z drugich odwiedzin na Antarktyce.

Film jest zapisem tej drugiej podróży na skraj siódmego kontynentu, ciężkiej podróży przez sztormowy Ocean Południowy, odwiedzin w bazach polarnych i na wyspie Południowa Georgia. Unikalne zdjęcia filmowe sprzed 40 lat, i piękna poetycka opowieść o spełnianiu marzeń.

Tytuł oryginalny: Le voyage de Damien

Reżyseria: G. Janichon & J. Poncet

Kraj/rok: Francja/ 1973

Język/napisy: francuski/ polskie

Czas trwania: 60 minut

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment