Polska z wiatrem

„Na pierwszym treningu chcieliśmy zapoznać się z morzem, sprawdzić wiatry i silne tutaj prądy. Nasi konkurenci także przypłynęli. Ustawili boje i próbowali się ze sobą ścigać. Przyłączyliśmy się do nich. Tego wrażenia nigdy nie zapomnę. Dla mnie to był szok, kolegom też wargi opadły.

Nasz Gemini nie radził sobie z niczym. Na halsówce, na kursie spinakerowym, ciągle to samo, wszyscy odpływali od nas jak chcieli. Uciekali nam w oczach. Nie pomagały zmiany żagli, oni byli po prostu szybsi”. 

Film opowiada o udziale polskiego jachtu Gemini w Mistrzostwach Świata One Tone Cup w Szwecji. Pierwszy polski jacht zbudowany z nowoczesnych materiałów i bolesna szkoła regatowego żeglowania dla Romana Paszke i jego załogi.  Walka o mistrzostwo, czyli to co jeszcze w porcie w Górkach Zachodnich wydawało się bułką z masłem, w zderzeniu z regatowymi załogami z innych krajów okazała się walką o przetrwanie.  „Z Polski przypłynął jacht z amatorami, którzy kupili żagle za butelkę whisky” – tak w szwedzkiej telewizji relacjonowano udział polskiej załogi w tych mistrzostwach.

Tytuł oryginalny: Polska z wiatrem

Reżyseria: Leon Popielarz

Kraj/rok: Polska/ 1990

Język: polski

Czas trwania: 44 minuty