Przed startem

Każdego roku, w drugą niedzielę października, we włoskim Trieście odbywają się regaty Barcolana. Jest to impreza żeglarska gromadząca najliczniejszą flotę uczestników na świecie. Podczas rekordowej pod względem frekwencji edycji w 2002 roku wzięło w niej udział 1968 jachtów.

W trakcie 47 edycji tych regat, które odbyły się w październiku 2015, spotkało się czworo żeglarskich mistrzów.
Amerykanin Paul Cayard, jeden z najbardziej utytułowanych żeglarzy. Mistrz świata w klasie Star, zwycięzca Admiral’s Cup w 1995, zwycięzca Whitbread w 1997/98, uczestnik wielu edycji regat o Puchar Ameryki.
Isabelle Joschke, uczestniczka wielu edycji regat Mini Transat.
Mauro Pelaschier – wielokrotny mistrz Włoch w klasie Finn, sternik włoskiego zespołu Azurra w Pucharze Ameryki w roku 1987.
Vasco Vascotto który ma na swoim koncie 25 tytułów mistrza świata, jest zwycięzcą Admiral’s Cup w 1999 roku. Był też sternikiem jachtu Mascalzone Latino podczas eliminacji do Pucharu Ameryki w 2007 roku.

Spotkanie jest okazją do rozmów o żeglarstwie. O żeglarstwie jako sposobie życia i bycia. Bohaterowie opowiadają czym dla nich jest żeglarstwo. Pomagają zrozumieć, w jaki sposób uprawianie żeglarstwa pomaga w budowaniu własnej świadomości, osobowości i niezależności. Ta krótka opowieść czworga żeglarskich mistrzów jest oprawiona pięknym koncertem muzyki klasycznej.

Przed startem

Tytuł oryginalny: The race before the race

Reżyseria: Pablo Apiolazza

Kraj/ rok: Włochy/ 2015

Język/ napisy: włoski & angielski/ polskie

Czas trwania: 9 minut