Cape Horn

Tytuł oryginalny: Cape Horn

Reżyseria: Thomas Miklautsch

Kraj/rok: Austria/ 2009

Język/napisy: angielski/ polskie

Czas trwania: 38 minut

W 2009 roku trzech surferów z Europy wyruszyło w nietypową podróż. Thomas z Austrii, Ben z Holandii oraz Tine ze Słowenii wyruszają w okolice Hornu.

Chcieli się zmierzyć z mitem słynnego przylądka, chcieli zmierzyć się z sobą. Chcieli zrozumieć żeglarzy z dawnych czasów, którzy okrążali Go na żaglowcach bez silników i współczesnych systemów nawigacyjnych.

Mit „niezwyciężonego”, nieudana próba podejmowana przez jednego z nich 10 lat wcześniej, oraz świadomość, że ponad 10 tys. marynarzy w historii straciło tam swe życie miały ogromny wpływ na ich decyzje podejmowane w trakcie tej wyprawy.

Zamierzają dotrzeć tam jachtem, a opłynąć na deskach; wiedzą że będą się zmagać z wielkimi falami i silnym wiatrem. Charakter ich przygody zmienia się z każdym dniem i godziną rejsu.

Ich historia opowiedziana jest głosem doświadczonego rybaka z Chile, który przemierza wody i kanały Ziemi Ognistej od wielu lat. Zna prądy morskie, wiejące tu wiatry. Zna wszystkie historie legendy związane z Przylądkiem Horn. Trzech młodych ludzi z deskami spotkał pewnego w lokalnym barze w Puerto Williams.

„Przylądek Horn” to pełen emocji film o młodzieńczej przygodzie, oczekiwaniu, nadziejach, chwilach uniesień i znacznie dłuższych chwilach zwątpienia.

Jest to też opowieść o historii południowych krańców Ameryki, o indianach Yamana, i o setkach zaginionych statków próbujących przepłynąć cieśninę Drake’a.