Regaty na wyspie Ibo

Czy ktoś słyszał o wyspie Ibo ?

Prawdopodobnie większość z nas pierwszy raz widzi i czyta tę nazwę. Wyobraźnia od razu próbuje umieścić tą dość dziwnie brzmiącą nazwę gdzieś na mapie świata… Pasuje wszędzie i nigdzie…To gdzie to jest naprawdę ? Wyspa Ibo należy do Mozambiku, położona jest w północnej części archipelagu Wysp Quirimbas. Region ten, przez prawie sto lat nietknięty cywilizacją, obecnie jest parkiem narodowym.

Wyspę zamieszkuje niewielka społeczność składająca się z około 3,5 tys. osób. W większości są muzułmanami, co jest wynikiem silnych wpływów arabskich w historii. Posługują się językiem zwanym Kimwani, mniejszościowym językiem używanym w Mozambiku i na Wyspach Quirimbas. Ok. 20% mieszkańców wyspy Ibo posługuje się także językiem portugalskim. Zajmują się głównie rybołówstwem. Wypływają na ocean drewnianymi łodziami typu dhow z łacińskim ożaglowaniem.

Dzięki fundacji wspierającej podtrzymywanie lokalnych tradycji w tych społecznościach od kilku lat na Ibo organizowane są regaty łodzi żaglowych. Z okolicznych wysp przybywają załogi rybaków i żeglarzy, aby zmierzyć się ze swoimi sąsiadami. Każdy ze sterników uważa się za najlepszego żeglarza w okolicy i każdy jest przekonany, że to właśnie on wygra tegoroczne zawody. Regaty są okazją do sąsiedzkiej rywalizacji, ale przede wszystkim okazją do wspólnej zabawy. Radosne, czyste żeglowanie bez satelitów, pomiarów klasowych i komisji regatowych. Film francuskiego reżysera Matthieu Brona, który spędził prawie 10 lat w Mozambiku pokazuje że żeglowaniem cieszą się ludzie pod każdą szerokością geograficzną, a wygrana w postaci pęku sizalowej liny rybackiej może być równie wartościowa jak puchar ze srebrnego kruszcu.

Tytuł oryginalny: A regata do Ibo

Reżyseria: Mathhieu Bron

Kraj/rok: Mozambik/ 2009

Język / napisy: portugalski / polskie

Czas trwania: 22 minuty

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment