Wokół Hornu na pokładzie Wander Bird

Tytuł oryginalny: Cape Horn Passage in schooner Wander Bird

Reżyseria: Oleg Harencar

Kraj/rok: Stany Zjednoczone/ 1936/2014

Język/napisy: angielski/ polskie

Czas trwania: 30 minut

W historii żeglarstwa rejs wokół krańca Ameryki Południowej nigdy nie był zniechęcającą perspektywą. Nawet we wspomnieniach najbardziej doświadczonych marynarzy okolice Przylądka Horn jawiły się jako rejon świata omijany przez boga. Pamiętali głównie nieprzewidywalne prądy morskie, silne wiatry i olbrzymie fale które z trudem pokonywał statek w swojej drodze na drugą stronę Ameryki.

W 1936 roku w rejs z położonego na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych Gloucester do San Francisco wyruszył 85 stopowy szkuner „Wander Bird”. Prowadził go kapitan Warwick Tompkins, poza członkami załogi na pokładzie była jego rodzina, w tym 4-letni syn o tym samym imieniu Warwick Tompkins (Junior) i o kilka lat starsza siostra.  O swej niebywałej podróży wokół przylądka Horn napisał książkę, która przez wiele dekad inspirowała młodych Amerykanów do morskich przygód.

W trakcie rejsu powstał także wyjątkowy i unikalny materiał filmowy. 78  lat później, Oleg Harencar, amerykański dokumentalista zrekonstruował historię tej podróży. Ponad 80-letni obecnie Warwick Tomkins, pomaga nam przeżyć tę podróż oczami 4-letniego chłopca, który okrywał w jej trakcie świat  jakiego nigdy nie doświadczymy. Ta podróż zdeterminowała również całe dorosłe życie bohatera filmu.