Yole_3

Tytuł oryginalny: Yole

Reżyseria: Stéphanie Saxémard

Kraj/rok: Martynika/ 2017

Język/napisy: francuski/ polskie

Czas trwania: 25 minut

W latach 40. XX wieku rybacy z Martyniki (jedna z wysp Karaibów) zaczęli organizować wyścigi żeglarskie na tradycyjnych łodziach rybackich nazywanych „yole”. W roku 1966 na czterech takich łodziach odważyli się na wyjątkowe przedsięwzięcie jakim było opłynięcie całej wyspy. Wyprawa zajęła im pięć dni. To wydarzenie stało się początkiem cyklicznej, dorocznej imprezy żeglarskiej nazywanej od tej pory “Tour de Martinique.”

Film pokazuje jak niezwykłym wydarzeniem są regaty wokół wyspy dla jej mieszkańców. Zrealizowany podczas regat w 2016 roku śledzi starania załogi “Zapetti L’Appaloosa” która chce obronić posiadany mistrzowski tytuł. Jest to bardzo trudne, ich wiarę zwycięstwo nadwyręża już na samym początku regat choroba kapitana. Jego niezdolność do udziału w regatach destabilizuje morale załogi. Żeglarze zaczynają wątpić w swoje siły, umiejętności, możliwości…

Akcja filmu dzieje się w trakcie trzeciego dnia regat, gdy wbrew zaleceniom lekarza, Loïc postanawia płynąć razem ze swoją załogą. Ponieważ to już połowa regat, musi na nowo zmobilizować żeglarzy. Postanawia zaangażować do tego specjalistę od treningu mentalnego, który zmieni ich myślenie, odbuduje wolę walki i wiarę w zwycięstwo. Bo jak mówi –  wszystkie problemy siedzą w głowie.

Od autorki:
Film „Yole” jest dla mnie pewnym ćwiczeniem w przełamaniu  stereotypu, w  sposobie pokazywania Francuskich Karaibów. W trakcie tygodnia, kiedy trwały zdjęcia do filmu, musiałam na nowo odkryć pewne aspekty mojej kultury i mojego narodu, o których w wyniku licznych wyjazdów po prostu zapomniałam.  Poświęcenie, determinacja, duchowość,  i taka zwyczajna ludzka solidarność, którymi cechują się postaci w moim filmie, są integralną częścią kultury tego narodu, a te żeglarskie wyścigi są jednym z ostatnich dowodów na to że te wartości są żywe i prawdziwe.

Stephanie Saxemard

Stephanie Saxemard