Tytuł oryginalny: Sense the Wind

Reżyseria: Christine Knowlton

Kraj/rok: USA/ 2015

Język/napisy: angielski/ napisy polskie

Czas trwania: 55 minut

21 lipca, godz. 18.00

Gdyńskie Centrum Filmowe

Wstęp: bezpłatny

Rezerwacja: https://festwialvgsd.evenea.pl/

W odbywających się w USA i innych krajach regatach, upośledzeni wzrokowo żeglarze uczą się nie bać się czego nie widzą. Żeglują dzięki innym zmysłom niż wzrok. Czują wiejącą w bryzę na policzkach, czują zmieniający się opór na sterze, wsłuchują się w rytm uderzenia fali o kadłub jachtu. Widzący członek załogi jest taktykiem przekazującym wskazówki podczas wyścigu.

 „Zobaczyć wiatr” to podróż w żeglarski świat osób niewidomych. Kamera twórców filmu zagląda w życie czwórki z nich. Towarzyszy żeglarzom w każdym momencie ich regatowego życia. Na starcie, na punktach zwrotnych, na linii mety. Ścigamy się razem z Inky, Mattem, Nancy i Philem podczas ich przygotowań do mistrzostw świata w Japonii w 2013 roku.

Główni bohaterowie filmu mają różne doświadczenia życiowe. Wzrok Nancy zaczął słabnąć gdy była w średnim wieku, w regatach odnalazła wolność i niezależność. Wzrok Phila, został uszkodzony podczas ratującej życie operacji mózgu. Był wtedy w szkole średniej. Żeglarstwo wydobyło go z depresji i pomogło odzyskać wiarę we własne możliwości w tej nowej życiowej sytuacji. Czarnoskóry Inky przyjechał do USA w wieku 15 lat z Kongo. Przyjechał specjalnie na operację ratowania wzroku, która jednak się nie powiodła i nie odzyskał możliwości widzenia. Matt stracił wzrok krótko po swoim przedwczesnym przyjściu na świat.

Matt oraz Inky są bardziej doświadczonymi zawodnikami w tym gronie, są sternikami swoich jachtów, z kolei Phil i Nancy pracują na linach i przy trymowaniu żagli jachtów, którymi żeglują. Wszyscy ciężko pracują na regatach, potrafią utrzymać dobry humor i koleżeństwo na lądzie. Sportowe wyzwania pomagają im osiągać nowe cele w pracy i w domu.