W dniach 24-25 listopada 2012 r. odbyła się druga edycja Przeglądu Filmów Żeglarskich Jachtfilm. Miejscem projekcji wszystkich filmów było warszawskie kino Wisła. Gospodarzami Przeglądu, tak jak w poprzednim 2011 roku, byli kpt. Janusz Zbierajewski i red. Andrzej Radomiński. Przez dwa listopadowe dni w kinie Wisła pokazanych zostało 14 filmów podzielonych na trzy bloki. Każdy blok filmowy oglądało ok. 300 widzów.

Projekcja filmu o wyprawie jachtu Śmiały dookoła Ameryki Południowej  była okazją do zaproszenia specjalnego gościa. W kinie Wisła gościliśmy Bolesława Kowalskiego, kapitana tego rejsu, który wraz małżonką, panią Krystyną,  obejrzeli film na dużym ekranie.

Kolejnymi gośćmi, którzy pojawili się na scenie i opowiadali o historii polskiego żeglarstwa, byli: Waldemar Heflich, redaktor naczelny magazynu Żagle, i kapitan Wojciech Kaliski. Waldemar Heflich był autorem dwóch pokazywanych w tym roku filmów: Żeglarz i Żeglarz II. Wojciech Kaliski to tytułowy bohater tych filmów, budowniczy regatowych wielokadłubowców o nazwie Almatur.

Kolejny gość, który przyjechał specjalnie z Gdańska, to reżyser filmu o kapitanie Borchardtcie „Kapitan własnej duszy” – Michał Dąbrowski.  Poza gromkimi brawami,  jakie otrzymał od kinowej publiczności za swój film,  dostał także piękny bukiet kwiatów od przedstawicielki biura armatorskiego żaglowca „Kapitan Borchardt”.

Warszawski Przegląd odwiedzili także autorzy filmu „Szukając domu”. Australijski reżyser Jack Rath i autor muzyki Hagen Hinkelmann opowiadali o kulisach tej realizacji, zdradzali dalsze żeglarskie losy głównego bohatera.

Dodatkową atrakcją dla widzów, był pokazany poza oficjalnym programem, film o żegludze łodziami rzecznymi po Wiśle zrealizowany przez Przemysława Stańskiego. Film ten był reakcją na ubiegłoroczny apel organizatorów Jachtfilmu  o robienie własnych filmów o tematyce żeglarskiej.

W trakcie Przeglądu odbyła się także aukcja modelu jachtu, ufundowanego przez firmę Boatcraft. Największą zadeklarowaną kwotą za model jachtu było 1 tysiąc złotych. Kwota została przekazana na konto Fundacji „Kocham Żagle”, a wśród uczestników Przeglądu, biorących udział w licytacji, rozlosowane zostały trzy bilety lotnicze Polska – Chorwacja, ufundowane przez linie lotnicze Eurolot S.A.

Pomiędzy filmami przeprowadzono ponad 20 konkursów z nagrodami rzeczowymi, ufundowanymi przez Henri Lloyd, Delphia Yachts, Travel Channel, Buff Polska, 3Oceans, Boatcraft.