MIchał Dąbrowski
red. Michał Dąbrowski

Reżyser, dziennikarz, zawodowo związany z Telewizją Polską w Gdańsku. Jako dziennikarz, filmowiec i żeglarz opłynął większość globu realizując filmy i reportaże. Jest także współautorem słynnego programu telewizyjnego prowadzonego przez Bohdana Sienkiewicza – Latający Holender. Zdobył jedną z głównych nagród na Festiwalu Jachtfilm w roku 1984. Nadal realizuje się w dziennikarstwie, realizuje filmy dla różnych stacji telewizyjnych, które łączą sie tematyką z morzem i wychowaniem morskim młodzieży. Pływa również z młodzieżą na żaglowcach pokazując i ucząc ich spojrzenia na morze. Od wielu lat pracuje też dla Akademii Morskiej w Gdyni, dzięki której zostały wznowione prace nad filmem pt. „Karol Olgierd Borchardt – Kapitan własnej duszy”.

Kpt. Jerzy Knabe
Kpt. Jerzy Knabe

Kapitan jachtowy, uczestnik i współorganizator wraz z kapitanem Bolesławem Kowalskim 9-cio miesięcznej wyprawy jachtu Dar Opola na Morze Czerwone w 1959 roku. Uczestnik i kierownik techniczny rejsu naukowego na jachcie Śmiały dookoła Ameryki Południowej w latach 1965/66. Jeden z założycieli Mesy Kaprów Polskich w roku 1967. W roku 1969 współorganizator pierwszej polskiej wyprawy kajakowej przez Cieśninę Magellana. Od 1983 roku sekretarz honorowy YKP w Londynie. W latach 1996-200 był dwukrotnie kapitanem polskiego jachtu “Bona Terra”, w jego sześcioletniej podróży dookoła świata. Animator i inicjator bardzo wielu działań mających na celu przypominanie znaczących wydarzeń z historii polskiego żeglarstwa.

Kpt. Bolesław Kowalski
Kpt. Bolesław Kowalski

Jeden z najbardziej legendarnych kapitanów jachtowych. Stopień kapitana zdobył w 1957 r. Jest członkiem i założycielem Mesy Kaprów Polskich Bractwa Wybrzeża z cyfrą 1. Przyjęty do Bractwa w Chile w roku 1966. W roku 1959 r. zorganizował i poprowadził pierwsza polską wyprawę żeglarską o charakterze naukowo-badawczym na Morze Czerwone i Śródziemne na jachcie „Dar Opola”. W rejsie tym przebył 8.055 mil morskich. Organizuje i prowadzi kolejną wyprawę naukową wokół kontynentu Ameryki Południowej na s/y „Śmiały w okresie od 2.11.1965 r. do 20.07.1966. W rejsie tym przebył 22.891 Mm.

Poczynając od roku 1989 realizuje swoje marzenie, tj. przebudowuje na jacht wyeksploatowany dębowy kuter. Powstaje s/y „Radwan”. Żegluje na nim w latach 1993-1998 – głównie po Morzu Śródziemnym. Za swoją działalność na rzecz żeglarstwa otrzymał wiele odznaczeń i nagród: Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego (1966), Zasłużony Pracownik Morza – srebrna (1969), Złota Odznaka 50-lecia Yacht Klubu Polski (1974),La Hermandad de la Costa de Chile, Kawaler tytułu „Gentil Hombre de Mar” (1998), Medal „Za szczególne zasługi dla żeglarstwa polskiego” (1999), Medal Bractwa Wybrzeża (2001), Kawaler Kaperskiego Topora Bojowego (2002), Laureat Międzynarodowej Nagrody Bałtyckiego Bractwa Żeglarzy „Conrad – indywidualności morskie” (2003).

opis na podstawie:
http://zozz.com.pl/index.php/aktualnoci/41-aktualnoci/1178-wojciech-jacobson-w-alei-eglarzy.html

Jack Rath i Hagan Hinkelmann
Jack Rath i Hagan Hinkelmann

Reżyser i autor muzyki do filmu „Szukając domu”. Australijczyk i Niemiec. Przyjechali z Berlina specjalnie na pokaz filmu.