Kryspin Pluta

Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, pedagog, żeglarz. Urodzony w 1981 roku. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji UŚ w Katowicach oraz Wajda School w Warszawie. Jego debiut dokumentalny Gadzio (2007) zdobył m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Aye Aye w Nancy-Lorraine, Nagrodę
Publiczności dla filmu dokumentalnego na FPFF w Gdyni 2008 roku. Film „Optimista” zdobywa m.in. dwie główne nagrody na Festiwalu Filmów Sportowych „Maraton” oraz na Festiwalu Multimedia Happy End. Mieszka w Gdyni. Twórca Domu Filmowego, innowacyjnego miejsca, współtworzonego z młodymi ludźmi, łączącego działalność filmową, edukacyjną i społeczną. Nauczyciel w Szkole pod Żaglami kpt. Krzysztofa Baranowskiego. Autor filmu pt. „Kapitan„.

kpt. Joanna Pajkowska

Kapitan jachtowy. Przepłynęła ponad 250 tys. mil morskich, samotnie opłynęła świat – często w rejsach i regatach samotnych lub dwuosobowych. Zdobywczyni 4 miejsca w klasie (na 24 startujące jachty) w samotnych regatach transatlantyckich OSTAR 2000 z Plymouth o Newport. Był to pierwszy od 20 lat udział jachtu płynącego pod polską banderą w regatach TRANSAT. Joanna Pajkowska startowała na 40-stopowym jachcie Ntombifuti i za rejs otrzymała Honorową Nagrodę Polskiego Związku Żeglarskiego Rejs Roku 2000. Uczestniczka OSTAR 2013 oraz regat OSTAR 2017. W 2019 roku ukończyła jako pierwsza Polka samotny rejs non-stop dookoła świata.