W tym roku Jury w składzie:
1. Red. Andrzej Radomiński – redaktor TV w Warszawie, reżyser, dokumentalista, pisarz,
2. Red. Michał Dąbrowski – redaktor TVP Gdańsk, filmowiec, dokumentalista,
3. Kpt. Janusz Zbierajewski – kapitan jachtowy,
4. Kryspin Pluta – reżyser filmowy,
5. Konstanty Kulik – reżyser filmowy,
Postanowiło zakwalifikować do pokazów w kinie Wisła następujące filmy zgłoszone do konkursu „a morze kręci mnie” :
1. Perkun – autor: Wiesław Gutkowski
Film o jednym z najstarszych żeglarzy pływających po mazurskich jeziorach. Pan Kazimierz Gloc mimo swoich prawie 90 lat nadal jest czynnym żeglarzem. Żeglarstwo jest jego największą pasją. Od kilkudziesięciu lat, od kiedy jest na emeryturze, co roku cały sezon żeglarski spędza pływając po mazurskich jeziorach. Jacht na którym pływa, zbudował, przed kilkudziesięcioma latami, całkowicie samodzielnie. W filmie Pan Kazimierz opowiada o swojej życiowej pasji. Ponadto pokazane jest m.in. wodowanie jego jachtu , przygotowanie do wypłynięcia oraz pływanie nim przez pana Kazimierza.
2. Wiatr w żaglach optymistów – autor: Marek Maliszewski
Film powstał z materiałów, które „nakręcili” Rodzice dzieci biorących udział w zajęciach żeglarskich prowadzonych przez nasz UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY „Nad Jeziorkiem” działający przy Szkole Podstawowej nr 103 w Warszawie. Szkoła znajduje się ok. 50 metrów od brzegu pięknego Jeziorka Czerniakowskiego w warszawskiej dzielnicy Mokotów. W filmie przedstawiamy pierwsze kroki, z może kroczki KUBY i MAĆKA (bliźniaki), którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z żeglarstwem – są to zdjęcia z jednych z pierwszych zajęć chłopców na wodzie. Dziś pływają już na Jeziorze Zegrzyńskim, startowali również w pierwszych regatach w swoim życiu.
3. Promyk – autorka: Katarzyna Dąbkowska – Kułacz
Dominika jest pierwszą niewidomą osobą, która podchodzi do egzaminu na patent jachtowego sternika morskiego. Żeglarstwo to jej pasja od wielu lat, a zdanie egzaminu to marzenie, którego realizacja wzbudziła wiele kontrowersji nie tylko w świecie żeglarskim. Czy to możliwe i odpowiedzialne, by osoba niewidoma sterowała statkiem? Kiedy Dominika zaczęła tracić wzrok, bała się, że będzie musiała zrezygnować z tego marzenia, ale dziś, gdy już nie widzi, wierzy w nie jeszcze bardziej. Egzamin właśnie się rozpoczyna…
4. Onko rejs. Jak to się zaczęło – autorka: Halina Nadolska
Rejs jachtem Cobra 41 odbył się od 29 08 do 6 09 2015r.. Załoga jachtu to 9 kobiet, z tego 7 z kłopotami onkologicznymi – czyli po lub w trakcie leczenia onkologicznego. 5 kobiet było pierwszy raz na jachcie w takim rejsie – nigdy nie pływały. Film jest opowieścią co przeżyłyśmy na wodzie, a jednocześnie jest naszym przesłaniem do innych kobiet że warto walczyć o swoje zdrowie i walczyć o spełnienie swoich marzeń. Nam się udało.
5. Sklejka ciach będzie jacht – autor: Paweł Beca i Katarzyna Tarczoń
Nasz film to przedstawienie w przyspieszonym tempie, budowy jachtu żaglowego, metodą szycia i klejenia. Jesteśmy absolutnymi amatorami, ale jednak dzięki mieszance, marzeń, uporu, ścisków stolarskich i ogromnemu wsparciu przyjaciół udało nam się osiągnąć nasz cel. W filmie unosi się zapach drewna, acetonu i żywic epoksydowych, a w ramach nieporozumień między budowniczymi, dochodzi prawie do rękoczynów! Jeżeli myślisz o podobnym przedsięwzięciu, zobacz czy warto sięgnąć po narzędzia, czy lepiej zostać w kapciach na kanapie.