Tytuł oryginalny: Jessica Watson. True spirit.
Reżyseria: Sarah Spillane
Kraj/rok: Australia/ 2010
Język/ napisy: polski (dubbing)
Czas trwania: 96 minut
Jessica Watson (ur. 18 maja 1993 r. w Gold Coast, Queensland) – Australijka, najmłodsza osoba na świecie, która na kilka dni przed swoimi 17. urodzinami ukończyła wokółziemski rejs non-stop tradycyjnym szlakiem kliprów (drogą wokół trzech wielkich przylądków w ryczących czterdziestkach). Watson, w asyście godnej największych gwiazd żeglarstwa zawinęła do portu w Sydney 15 maja 2010 r., po przepłynięciu 38 tys. kilometrów w ciągu 210 dni na 10-metrowym jachcie o nazwie Ella’s Pink Lady.
Film, który został zrealizowany przez TV Planete jest dostępny w polskiej wersji językowej i naprawdę warto go obejrzeć, bo jest perełką. Mało jest takich filmów obecnie oficjalnie dostępnych. Przede wszystkim poznajemy australijską 16-latkę, która od pierwszych minut filmu robi olbrzymie wrażenie. Wydaje się być znacznie dojrzalszą, wie czego chce i konsekwentnie realizuje swój żeglarski projekt. Zamiast bawić się z koleżankami wraz z rodziną i ekipą fachowców, maluje, szlifuje, i klaruje jacht do dalekiej podróży. Jak to często się dzieje, pomoc w realizacji marzeń przychodzić może z najbardziej niespodziewanej strony. Młodej żeglarce pomagają nie tylko rodzice i znajomi, ale w trudnych chwilach przygotowywania rejsu pomoc przychodzi od obcych ludzi, którzy w odpowiedzi na pytania o pieniądze odpowiadają „ja też kiedyś byłem młody i miałem marzenia”. Wyremontowanym S&S 34, Jessica wypływa na próbny rejs u wybrzeży Australii i przeżywa pierwszy dramat. W zderzeniu ze statkiem traci maszt, naruszona jest struktura pokładu jachtu, powrót do portu we łzach, wstydzie… W młodej osobie nic się jednak nie łamie. Kolejne tygodnie remontu i wreszcie to właściwe wypłynięcie. A później już „tylko” siedem miesięcy na wodach wokół Przylądka Horn, Dobrej Nadziei i powrót do Sydney. Codzienność dalekiego rejsu, tak znana z wielu filmów i relacji nie jest całkowitą samotnością. Jessica poprzez telefon satelitarny ma praktycznie ciągłą łączność ze światem, z opiekującym się ją meteorologiem, rodzicami. Stawia czoła trudnym warunkom pogodowym jakie spotyka, radzi sobie z naprawami na jachcie, z drugiej strony widzimy nastolatkę z jej słabościami, tęsknotami za zabawą, muzyką, ładnymi strojami i wyglądem, której nie jest w stanie zrekompensować różowy kolor jachtu.
Największe wrażenie jednak chyba w tym filmie robi powitanie, jakie 16 letniej żeglarce przygotowała Australia. Tak, Australia. Powitanie w asyście mediowych motorówek, helikopterów i kamer. 100 tysięcy fanów witało Jessikę na nabrzeżu, a pierwsze oficjalne słowa z gratulacjami przekazał jej były premier tego żeglarskiego kraju. Jessica Watson, w 2011 roku, na spektakularnej ceremonii odbywającej się w budynku parlamentu w Canberze, przed zgromadzonymi 25 tysiącami widzów i fanów została uhonorowana tytułem „młodą Australijką roku” – Young Australian of the Year. Po rejsie stała się jedną z najbardziej znanych „celebrytek” w Australii. Występowała w Tańcu z gwiazdami, występowała w wielu reklamach, angażowała się także w wiele pomocowych akcji charytatywnych dla biednych krajów Azji.
Na początku 2013 australijska wytwórnia filmowa planuje rozpoczęcie zdjęć do fabularyzowanej, kinowej wersji filmu opowiadającej o rejsie młodej Australijki. Film będzie realizowany na podstawie książki Jessiki, którą napisała podczas rejsu. Jego premiera wyznaczona jest na Boże Narodzenie 2013 roku.