Tytuł oryginalny: Latający Holender

Reżyseria: Sławomir W. Malinowski

Kraj/rok: Polska/ 2009

Język: polski

Czas trwania: 51 minut

Kapitanem  Latającego Holendra, tej największej łajby jaką kiedykolwiek widział świat był red. Bohdan Sienkiewicz. W swą pierwszą podróż po morzach i oceanach wyruszyła 10 stycznia 1967 roku z portu, którym był gdański ośrodek TVP przy Sobótki 15. Przez pokład Latającego Holendra przewinęło się, w jego ponad 26 letniej historii, milion dziewcząt i chłopców z całej Polski.

Latający Holender był nie tylko programem pojawiającym się na ekranach telewizorów. Organizował spotkania, kursy żeglarskie i wakacyjne obozy. Dziewczęta i chłopcy zafascynowani morzem mogli poznawać jego sekrety oraz specyfikę marynarskiej pracy, zrealizować swoje marzenia. Każdego tygodnia kilkaset tysięcy dzieciaków uważnie śledziło kolejne wydania programu ucząc się teorii, a sto tysięcy praktycznie rozwiązywało, fundowane przez redakcję, zadania z geografii, biologii morza, nawigacji…
Latający Holender  opowiadał o życiu mórz i oceanów, egzotycznych zakątkach globu, na bieżąco śledził i komentował najnowsze konstrukcje statków i jachtów, wielkie regaty żaglowców, pozycję polskiej gospodarki morskiej w świecie…

Wiele miejsca poświęcał wyprawie wokół globu Krzysztofa Baranowskiego, wyczynom Zbigniewa Puchalskiego czy Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz. Ilustrują to wydobyte prawie spod ziemi przez reżysera Sławomira W. Malinowskiego (po części także jego własne) amatorskie taśmy 8 mm na których zarejestrowano przygotowania Puchalskiego do udziału w regatach dookoła świata „Whitbread Round The World Race ’73” na pokładzie dowodzonego przez kapitana Zygfryda Perlickiego –  Copernicusa.

O idei, popularności i kuchni powstawania programu opowiadają jego twórcy, oprócz red. Bohdana Sienkiewicza: red. Michał Dąbrowski czy autor i wykonawca tytułowej piosenki programu pt.  Latający Holender  Andrzej Strarzec i byli załoganci, dzisiaj już profesorowie i kapitanowie żeglugi wielkiej.

Latający Holender_2