Les Glenans. Szkoła morza. Szkoła życia.

Tytuł oryginalny: Les Glenans. School of Sea, School of Life

Reżyseria: Clarisse Feletin

Kraj/rok: Francja/ 2017

Język/napisy: francuski / polskie

Czas trwania: 53 minuty

„Związek żeglarski wymagał używania kamizelek ratunkowych. Na jachtach szkoleniowych używaliśmy ich jako poduszek do siedzenia. Na łodzi zaopatrzeniowej układaliśmy chleb na kamizelkach, by nie zamókł i się nie pokruszył. Nikomu nawet przez myśl nie przeszło, aby używać ich zgodnie z przeznaczeniem i na przykład rzucić kamizelkę komuś, kto wypadł za burtę. Chyba dlatego, że podczas wojny przeżyliśmy dużo gorsze rzeczy i nikt nie przejmował się takimi błahostkami.”

 

Film o wyjątkowej szkole żeglarstwa usytuowanej na archipelagu wysp Glénans, położonego ok. 10 mil morskich od wybrzeży Bretanii we Francji. Szkoła została założona w 1947 roku, przez byłych członków francuskiego ruchu oporu z II wojny światowej Hélène oraz Philippe Vianney. Początkowo miał to być ośrodek odpoczynku i rekonwalescencji dla wymęczonych wojną członków francuskiego ruchu oporu. Stała się jednym z pierwszych i najważniejszych ośrodków popularyzacji żeglarstwa.

Dzięki ich działalności żeglarstwo przestało być domeną bogatych elit, a budowane seryjnie niewielkie jachty ze sklejki stały się dostępne dla każdego miłośnika wypoczynku na wodzie. Zdobyła międzynarodową reputację dzięki wyjątkowym sposobom szkolenia oraz unikalnemu położeniu na bezludnych wyspach. Codzienne życie szkoły i aktywność opiera się na wartościach zawartych w haśle rewolucji francuskiej „Wolność. Równość. Braterstwo”.