Tytuł oryginalny: The Race To Alaska

Reżyseria: Zach Carver

Kraj/ rok: USA / 2020

Język /napisy: angielski / polskie

Czas trwania: 55 minut

Film podąża śladami uczestników jednego z najciekawszych i najtrudniejszych wyścigów żeglarskich na świecie. Rozgrywany jest od 2015 roku na dystansie około 750 mil. Start i meta leżą w portach Stanów Zjednoczonych, ale większa część trasy wiedzie wzdłuż zachodnich wybrzeży Kanady. Organizatorzy porównują te zawody do wyścigu psich zaprzęgów. Na uczestników czyha wiele niebezpieczeństw: statki, gwałtowne szkwały, prądy osiągające prędkość nawet20 węzłów oraz niedźwiedzie.

Zasady są proste. Płyniesz sam lub z załogą. Jachtem otwartym lub kabinowym, morskim, mieczówką, plażowym katamaranem, żaglowym kajakiem albo nawet deską SUP. Nie ma przeliczników, protestów, ani też dokładnie wyznaczonej trasy. Nie używasz silnika, ale możesz wykorzystać siłę mięśni do wiosłowania lub pedałowania. Możesz też zrobić postój, by odpocząć albo naprawić uszkodzenia. Na zwycięzców czeka 10 tys. dolarów. Nagrodą za drugie miejsce jest komplet noży do steków.

Wszyscy, którzy docierają do mety,zdobywają jednak coś znacznie cenniejszego: ogromną satysfakcję, wzruszenie i dumę. Liczy się także wielka przygoda oraz współpraca, jaką załogi podejmują na szlaku.

Jak mówi Daniel Evans, Dyrektor wyścigu:
„To naprawdę wyjątkowy i trudny wyścig. Za każdym razem jest inny. Szczerze mówiąc, uczestnictwo oraz walka z naturą i własnymi słabościami wcale nie są przyjemne, więc generalnie nie polecam. Co byś nie robił, zawsze wyjdą na wierzch twoje słabości. Ale z drugiej strony, pokaż mi inny taki wyścig, podczas którego zwyczajne osoby stają się herosami i bohaterami. Race to Alaska zmienia ludzi i pokazuje ich skrywane oblicza. Wielu uczestników to zwyczajni ludzie z sąsiedztwa, których nigdy byś nie podejrzewał o to, że mogą robić tak niesamowite rzeczy”.