Zagubieni na Atlantyku

Tytuł oryginalny: Lost on the Atlantic

Reżyseria: Rudolph Herzog

Kraj/rok: Niemcy / 2008

Język /napisy: angielski / polskie

Czas trwania: 52 minuty

Historyczna narracja mówi, że to portugalski żeglarz Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę w 1942 roku. Gdyby tak było i Portugalczyk faktycznie był pierwszym człowiekiem Starego Kontynentu, który stanął własną stopą po drugiej stronie oceanu… to skąd wzięły się nasiona tytoniu w sarkofagach mumii odnalezionych w starożytnym Egipcie ? Czy prehistoryczni żeglarze, na długo przed Kolumbem mogli je przywieźć z innego kontynentu?

W 2007 roku grupa podróżników prowadzona niemieckiego archeologa  Dominique Gorlitza postanowiła sprawdzić, czy zbudowana w Ameryce Południowej metodami z epoki kamienia łupanego, trzcinowa tratwa może przepłynąć ocean. Być może ówczesne metody nawigacji pozwalały żeglować bez widocznego w zasięgu wzroku lądu.  Ta wyprawa mogła pomóc wyjaśnienia tajemnicy oceanicznych podróży sprzed tysiącleci.

W załodze tratwy Abora III był m.in. biolog, nurek, narciarz, student. Wszyscy chcieli przeżyć wspaniałą żeglarską przygodę, jakiej nie zaoferuje żadne biuro podróży.

Wyruszają z Nowego Jorku. Przed nimi 1500 mil podróży. Są świadomi wyzwania, jednak chęć wzięcia udziału w być może historycznym wydarzeniu znacznie zmienia patrzenie na poziom ryzyka jakie są gotowi wytrzymać…

Od samego początku podróży, załoga może liczyć tylko na łut szczęścia i pomyśle wiatry… Przez pierwszych 10 dni ocean jest spokojny, łódź stoi w miejscu, a załoga spędza czas w dobrych nastrojach. Później zmienia się wszystko.