Zagubieni

Tytuł oryginalny: 5 Lost at Sea

Reżyseria: Jesse Martin

Kraj/rok: Australia/ 2009

Język/napisy: angielski/ polskie

Czas trwania: 56 minut

„Raj to więcej, niż piękne plaże.
Przyjaciele to więcej, niż grupa ludzi, która spędza wspólnie czas.
A wolność? Wolność to więcej, niż tylko rejs dookoła świata.”

Bohaterami filmu są młodzi  ludzie, którzy uczestniczą w swego rodzaju eksperymencie, przypominającym Big Borthera pod żaglami. Pomysłodawcą rejsu, głównym organizatorem i kapitanem jachtu Kijana był Jesse Martin, młody Australijczyk, pierwszy z „nastolatków”, którzy na przełomie wieku ruszyli w samotne wokółziemskie rejsy pod żaglami.

Jesse Martin jest najmłodszym żeglarzem, który opłynął świat jachtem żaglowy samotnie, bez przystanków i bez żadnej asysty po drodze. Swój samotny rejs ukończył 31 października 1999 roku, po 328 dniach na morzu. Miał 17 lat.

Po rejsie stał się bardzo rozpoznawalną osobą, w Australii był celebrytą. Był zapraszany do stacji TV, do różnego rodzaju show. Opowiadał o swoim wyczynie, o byciu sobą, realizacji planów, marzeń. Miał wielki wpływ szczególnie na młodych ludzi. Był bezpośrednim inspiratorem wokółziemskiego rejsu Jessiki Watson, który odbył się kilka lat później.

Mając takie osiągnięcia i sławę nie miał wielkiego problemu by zebrać od australijskiej telewizji i sponsorów prawie 2 mln dolarów na kolejny żeglarski projekt. Wymyślił i zorganizował 3–letni rejs dookoła świata. Jego trasa miała prowadzić przez najpiękniejsze i najciekawsze miejsca na ziemi. Załogę stanowiła grupa młodych ludzi. Jesse chciał udowodnić, że młodzi ludzie potrafią realizować wielkie przedsięwzięcia. Mieli żeglować, miło spędzać czas i filmować swoje przygody. Mieli nabierać doświadczenia i dorośleć. Australijska telewizja z tego materiału planowała  zrobić 13-odcinkowy najlepiej oglądany serial o podróżach.

Swoim wokółziemskim rejsem w 1999 roku  Jesse Martin udowodnił, że potrafi prowadzić jacht i jest dobrym żeglarzem. Jednak wspólny załogowy rejs w 2003 roku grupy niedoświadczonych i dość przypadkowych młodych ludzi okazał się wielką katastrofą.

Zrealizowany w trakcie tej podróży przez Jesse film został upubliczniony dopiero w 2009 roku. „Zagubieni” to opowieść o pasji, młodości, marzeniach… ale przede wszystkim o niedojrzałości, życiowej naiwności, i próbie mierzenia sił na zamiary.