Tytuł oryginalny: The Sailor

Reżyseria: Lucia Kašová

Kraj/rok: Słowacja / 2021

Język /napisy: angielski / polskie

Czas trwania: 78 minut

Paul Johnson był wyjątkowym protagonistą i buntownikiem. W chwili, gdy go poznajemy na ekranie filmu ma 80 lat, mieszka na swoim jachcie zakotwiczonym na wyspie Carriacou na Karaibach.

Żeglował po świecie z różnymi kobietami, wie o trójcie dzieci.  Gdy kończyły mu się pieniądze, osadzał się  na lądzie, budował i sprzedawał jachty i… znowu ruszał na ocean. Kochał kobiety, alkohol i lekkie życia. Nigdy naprawdę nie osiadł nigdzie na stałe.  W ciągu swego życia stracił trzy jachty i wszystkie swoje kobiety.

Nie sądził, że będzie żył tak długo. Jest samotny. Patrząc na niego, trudno zgadnąć że kiedyś był znanym projektantem i budowniczym jachtów. Teraz zarówno jego jacht jak i jego ciało są stare, słabe i bliskie zatonięcia… Pije wódkę, bo jest tańsza niż rum.  Spędza czas na jachcie… kontempluje swoje życie…. swoją śmierć…

To nie jest film o żeglarstwie. To jest film o relacjach, związkach pomiędzy egoizmem, a wolnością i tym co jest na końcu takiej podróży. Czy warto podążać za marzeniami za wszelką cenę, nawet jeśli to oznacza być egoistą, jeśli po drodze ranisz innych, nawet jeśli w końcu prowadzi to do gorzkiej samotności.