Tegoroczna edycja festiwalu filmów żeglarskich JachtFilm na południu Polski odbyła się w Rybniku. Była inna niż wszystkie. Przede wszystkim dlatego, iż przygotowany został blok wydarzeń skierowany do dzieci i młodzieży. Zaczął się bardzo wcześnie, bo o godzinie 9.30. W obszernej sali Teatru Ziemi Rybnickiej zgromadziło się ponad 500 dzieci z rybnickich szkół, które przybyły wraz z opiekunami i nauczycielami. Spotkanie z żeglarstwem (nie tylko filmowe) dla dzieci rozpoczął prezydent miasta Rybnik, pan Piotr Kuczera. Wraz z nim na rozpoczęcie festiwalu przybył vice prezydent, pan Janusz Koper. Młodzi widzowie obejrzeli dwa filmy – pierwszy o młodym 8–letnim Mateuszu, który rozpoczyna swą żeglarską przygodę na łódce typu Optimist, oraz film o Jessice Watson, Australijce, która samotnie opłynęła świat w wieku 18 lat. Pomiędzy filmami odbywało się mnóstwo konkursów z wiedzy żeglarskiej organizowanych przez Towarzystwo Sportowe Kuźnia. Chęć dzieci do uczestnictwa przerosła najśmielsze oczekiwania, ich aktywność i zapał do poznawania żeglarskich tajników żeglowania na Optimistach powodowała wielką radość na twarzach organizatorów.
Druga cześć festiwalu była skierowana głównie do widzów dorosłych. I tych także nie zabrakło w sali teatru. Zebrani goście mieli możliwość obejrzenia sześć filmów pokazujących różne oblicza światowego żeglarstwa. Zaprezentowano filmy zrealizowane w Niemczech, Australii, Nowej Zelandii, Anglii oraz Meksyku. Projekcjom filmowym towarzyszyły opowieści zaproszonych gości. Na scenie pojawili się: kpt. Janusz Zbierajewski, kpt. Roman Paszke, kpt. Joanna Pajkowska. Historie z ich życia, często nawiązujące do wydarzeń i ludzi pokazywanych w filmach były nagradzane gromkimi brawami oraz salwami śmiechu. Odbyła się także prezentacja projektu startu polskich żeglarzy w samotniczych regatach przez Atlantyk OSTAR 2017. O przygotowaniach do tych regat opowiadali: rybniczanin kpt. Maciej Muras, kpt. Andrzej Kopytko z Opola i kpt. Joanna Pajkowska z Warszawy. Były konkursy wiedzy żeglarskiej i losowanie głównej nagrody – tygodniowego rejsu na żaglowcu Zawisza Czarny.
JachtFilm w Rybniku zakończył się ok. godziny 23.30 przy wciąż pełnej widzów sali teatru. Tak bogata w różne wydarzenia edycja JachtFilmu była możliwa do zorganizowania dzięki wielkiemu zaangażowaniu rybnickich żeglarzy, których główny zespół koordynujący stanowili Maciej Cylupa, Maciej Muras i Wojciech Sałata.