Tytuł oryginalny: Inner City Sailing

Reżyseria: Hannah Berryman

Kraj/rok: Wielka Brytania/ 2017

Język/napisy: angielski/ polskie

Czas trwania: 45 minut

Film opowiada o grupie czarnoskórych uczniów Greig City Academy – państwowej szkoły w północnym Londynie, którzy dzięki unikalnemu programowi wychowawczemu stawiają swoje pierwsze kroki w żeglarstwie. Dyrekcja  i wychowawcy uważają że wszelkie outdoorowe aktywności, które mają szansę poznać uczniowie, takie jak kajaki, wspinaczka, rafting, pozwalają młodym ludziom przezwyciężać swoje słabości i stawiać czoło nowym wyzwaniom. Żeglarstwo jest naturalnym kolejnym krokiem w tym procesie.

Uczniowie, dotychczas przekonani  że żeglarstwo jest sportem bogatych „białasów” stają na pokładach żaglowych jachtów. Poznają i doskonalą się nie tylko w żeglowaniu i  obsłudze jachtu. Uczą się nowych zachowań społecznych, przywództwa, oceny ryzyka, współpracy, odpowiedzialności za innych członków załogi.  Te żeglarskie doświadczenia rozszerzają ich życiowe horyzonty,  a  kwalifikacje i umiejętności, które nabędą w przyszłości pomogą lepiej pokonywać bariery codziennego życia.

Uwieńczeniem żeglarskiego programu jest uczestnictwo młodocianej załogi w słynnym wyścigu morskim Fastnet Race. Czarnoskóra załoga jachtu „Scaramouche” wzięła w nim udział w 2017 roku jako pierwsza załoga „szkolna” w całej historii tych regat.